Dywan na podłodze salonu, jadalni czy sypialni to nie tylko piękna ozdoba wnętrza i większy komfort jego użytkowania, ale też obowiązek odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której zachowa on wszystkie swoje walory. Codzienne użytkowanie dywanu wiąże się z ryzykiem jego zabrudzenia i zaplamienia, a w konsekwencji – często podejmowanymi próbami samodzielnego prania i wywabiania plam domowymi sposobami. Efektem mogą być poważne, nieodwracalne uszkodzenia dywanu.
Moczenie i suszenie
Pomimo że dywany są wykonane z włókien i w ogólnej konstrukcji przypominają tkaniny, pranie ich w wodzie rzadko przynosi dobre efekty. To wynik specjalnej impregnacji, która zabezpiecza włókna dywanu przed szybkim zniszczeniem, a wypłukanie jej w wodzie może skończyć się znacznym obniżeniem sztywności włosia i całego podkładu. Tradycyjnie prany dywan, jeśli jest za bardzo zmoczony i źle wysuszony, nie tylko zmieni swoją strukturę, ale też będzie mniej sprężysty i pofałduje się. Pranie dywanów na mokro wymaga odpowiednich środków piorących i urządzeń stosowanych jedynie w profesjonalnej firmie, a zbyt kosztownych, aby nabyć je do domu na potrzeby sezonowego sprzątania.
Wysoka temperatura
Pielęgnacja wykładzin podłogowych to nie tylko systematyczne odkurzanie. Obejmuje także czyszczenie dywanów w przypadku zaplamienia. Jedną z popularnych metod usuwania plam z wosku bywa prasowanie żelazkiem przez ręcznik papierowy lub gazetę. Jednak wysokie temperatury nie służą wszystkim rodzajom włókien, dlatego postępowanie z dywanem w takich sytuacjach wymaga dużej rozwagi. Dywany syntetyczne pod wpływem gorącego żelazka mogą ulec zniszczeniu, bowiem sztuczne włókno zawarte w nich stopi się, pozostawiając trwałe ślady. Podobny efekt może przynieść suszenie suszarką z gorącym strumieniem powietrza, ustawioną w bezpośredniej bliskości dywanu.
Płowienie na słońcu i odbarwianie
Częstą przyczyną uszkodzenia dywanów bywa utrata koloru. Dotyczy to szczególnie kompozycji wielobarwnych w intensywnych odcieniach, na których wyraźnie widoczna jest każda plama. Płowienie może być wynikiem stałej ekspozycji na słońce, jeśli dywan znajduje się w pokoju południowym z dużymi oknami. Odbarwienia możemy też spowodować, wykonując pranie dywanów domowym sposobem. Doskonale znana w kuchennych zabiegach soda oczyszczona ma właściwości wybielające, a stosowana w nadmiarze lub wcierana w dywan może pozostawić białą plamę. Podobnie działają wszystkie odplamiacze do tkanin oraz kuchenne środki do czyszczenia naczyń i ceramiki.
Wypalenie lub przecięcie
Uszkodzenia fizyczne dywanów nie mają zazwyczaj związku z czyszczeniem, ale są efektem nieuważnego palenia papierosów czy operowania świecą i innymi źródłami otwartego ognia. Powodem bywa też stłuczony kieliszek, szklanka czy inne naczynie stołowe. Uszkodzenia tego rodzaju warto powierzyć profesjonalnej firmie, która zajmuje się między innymi cerowaniem. Szybka naprawa bywa niezbędna dla zachowania estetycznego wyglądu dywanu, ponieważ jego przerwana struktura może zaowocować dalszym wypruwaniem się włókien. Większości takich uszkodzeń zapobiega rezygnacja z samodzielnych prób przywracania pięknego wyglądu czy usuwania plam. Dobrym rozwiązaniem jest natomiast sezonowe czyszczenie dywanów przez profesjonalną firmę. Mając doświadczenie i odpowiednie zaplecze, dostosuje metody i środki do konkretnego produktu, zapewniając doskonały efekt.
OBSZARY DZIAŁANOŚCI: